ביקורת אישית

לבקשת הקהל – ביקורת עצמית

מיהו המבקר הפנימי שלנו ?

לכל אחד יש את שלו אבל אצל כולם הוא בא רק לביקור. כשהמבקר הפנימי שלנו מגיע לביקור אפשר להציע לו קפה ועוגה ואפשר להתעלם ממנו ,התעלמות היא כמובן דרך כעסים והתנגדויות כי הוא כבר דפק על הדלת וגם אם זה רק לביקור ,הוא לחלוטין נוכח, גם אם מבחירה היינו מוותרים על ביקורו.

אם בחרנו להתנגד לו אפשר להמשיך בדרכנו כרגיל ,אם החלטנו לתת לו מקום (קפה ועוגה) זה אומר שאנחנו מכניסים אותנו אלינו הביתה. (על המושג בית בפוסט אחר)

גם באירוח אפשר יותר או פחות. אפשר לדבר על מזג האוויר ,ואפשר לשאול אותו לשלומו , לשם מה הגיע ואיך מרגיש. בשני המקרים אנחנו מתייחסים רק ברמות שונות של תשומת לב.

כשביקורת עצמית עולה היא בדרך כלל עובדת ב"הפוך על הפוך" , היא באה להעיר ולהזיז אותנו .היא מאוד לא נעימה לנו וכפי שכבר אמרנו רגש הוא סימן ,אם "מארחים " אותו . כל הרגשה רעה ,היא לטובת טוב אם נותנים לה את תשומת הלב.

יש לכל אחד את המבקר שלו ,ויש לכל אחד הרבה מבקרים שבאים בסיטואציות שונות לזמני אירוח שונים . חשוב לזכור שחיסרון בנו תמיד מצביע על כך שיש לנו /בנו את המשאבים שייתנו את התשובה לכך.

החיסרון תמיד יכוון אותנו לתשובה מה כן.

מי שחווה ביקורת עצמית מתוך מודעות ולקיחת אחריות (וזה אומר לא רק להרגיש ולהישאר בהרגשה אלא לנסות ולמצוא תשובות והבנות להרגשה )נימצא כבר בחצי הדרך לתשובות ,ביקורת עצמית היא עוד דרך ,ואחת הפשוטות יותר להבנה מה עלינו לשנות וללמוד אצלנו.

בקורסים שלי אני מלמדת איך לזהות ולעבוד עם המבקר הפנימי ,איך להפוך אותו לאוהב במקום לאויב כך שכשהוא מגיע אני בשמחה אציע לו קפה עוגה ואולי אפילו יותר ..

אחת הבעיות עם הביקורת הפנימית היא כאשר אנו משאירים אותה כביקורת ואז אנחנו מגיעים הרבה פעמים לחוסר עשיה ואז פספסנו בגדול . לדוגמה – אם אני רוצה לכתוב ולפרסם משהו וכל פעם בגלל שאני פרפקציוניסטית (המבקר במקרה הזה) אני מוחקת ומשנה ומוחקת ומשנה ,זה יכול לגרום לא פעם שאו שלא אכתוב ואפרסם או שאתעכב עם הדברים ואאבד את המומנטום הנכון לפרסומם. בכל מקרה הפסדתי ,גם לא כתבתי וגם לא אפשרתי לאחרים לקרוא וללמוד מהדברים, כשבעצם הלמידה היא בדיוק הפוכה , לכתוב בכל מקרה ו"על הדרך" (תוך כדי)ללמוד קלילות, שחרור וכו' .

אז.. אולי לא כדאי למהר ולוותר על הביקורת הפנימית שלנו ,רק לא להשאיר אותה כביקורת בלבד אלא כאפשור לכל מה שקיים אצלנו.

 

 

 

שלח/י שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ליצירת קשר